Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Marseille - Dovolenka: Základné info

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Mapa Marseille, klikni

Marseille je po Paríži druhé najväčšie mesto Francúzska a hlavné mesto Provensálska, ktoré sa nachádza východne od delty rieky Rhôny. Dnes je kozmopolitným mestom všetkých národov, ktoré žijú v okolí Stredozemného mora, vrátane arabov. Má 1 230 000 obyvateľov.

Francúzska metropola je položená v nádhernej prírodnej scenérii, ktorú tvorí azúrové stredozemné more obkolesené zlatistými kopcami a bielym vápencovým útesom slávneho pohoria Calanques. Rozkladá sa na svahoch nad malým prírodným prístavom, južne od moderných dokov.

Marseille je najstarším mestom v krajine, založené Phoceansom v r. 600 p.n.l. (vtedy sa volalo Phocee). S príchodom gréckych obchodníkov v 7. str. p.n.l. tu začal rozkvitať obchod. Neskôr sa rozvíjalo pod rímskou správou (Massilia) ako trhové centrum. V 15. – 19. stor. sa mesto rozšírilo do obchodného prístavu a lokálneho priemyselného centra.

Mestské centrum je formované spleťou úzkych uličiek a priechodov – je uzatvorené novými štvrťami, na ktorých sú široké ulice a moderné budovy. K najznámejším sa radí Unité d'Habitation, obytný blok navrhnutý architektom Le Corbusierem (1887-1965), dokončený bol v r. 1952. Tento stavebný komplex je považovaný za medzník v modernej architektúre.

Prímorské mesto je vstupnou bránou do Afriky a uzlovým bodom mnohých lodí plaviacich sa po Stredozemnom mori. Marseille bol vždy kultúrnym centrom.

Prímorské mesto má mierne pobrežnú klímu po celý rok, je tu teplo a slnečno počas väčšinu roka (viac než 3000 hodín).

Marseille je ideálnym miestom pre tých, ktorí uprednostňujú aktívnu dovolenku a ruch veľkomesta.